Azorska ostrva |
Azorska ostrva ili kraće Azori (službeno: Autonomna regija Azori, port. Região Autónoma dos Açores) je portugalsko ostrvlje u severnom Atlantskom okeanu, oko 1500 km zapadno od obale Evrope, tj. od kopnenog dela Portugalije. Azorska ostrva su istovremeno i autonomna pokrajina Portugalije, a njen najveći grad i središte, Ponta Delgada, je i upravno sedište pokrajine. Kako Azorska ostrva imaju status autonomne pokrajine tako su ona i sastavni deo Evropske unije kao njen krajnji obod.
U okviru Azorskih ostrva izdvajaju se devet značajnih ostrva. Na zapadu su Flores i Korvo, u sredini su Grasioza, Terkeira, Sao Žorge, Piko iFajal, dok su Sao Migel i Santa Marija na istoku.
Arhipelag ima sredozemnu klimu. Prosečna količina padavina povećava se od istoka prema zapadu i kreće se od 700 do 1600 milimetara.
Ostrvlje se nalazi u središnjem delu severnog Atlantika, pa je stanovništvo vekovima upućeno na more. Na ostrvima postoje kraći vodotoci, ali nijedan nema veći značaj. Postoje i manja jezera, koja su smeštena u nekadašnjim vulkanskim kraterima
ARUBA
Aruba je ostrvo u Karipskom moru koji se nalazi u blizini Venecuelanskog poluostrva Paraguaná i pripada Holandskom kraljevstvu. Za razliku od ostatka Karipske regije, krasi ga suva klima i pejzaž koji se sastoji od kaktusa. Klima je,s druge strane, pomogla razvoju turizma jer posetioci mogu stalno
očekivati toplo, sunčano vreme.
Aruba spada u Ostrva sa zavetrinom pa samim tim leži izvan područja Orkana. Zato ima tokom čitave godine prekrasno sunčano vreme uz osvježavajuće Pasate.
Među najlepše strane Arube svakako spada njena izvorna vegetacija. Posebnu čar ostrvu daju bujni Kaktusi, biljke iz porodice aloe i prepoznatljivi obrisi drveća Divi-Divi. Uvid u vegetaciju ostrva daje nacionalni park Arikok.
FIDŽI
Fidži (engl.Fiji) je ostrvska država smeštena u Tihom okeanu. Smeštena je severno od Novog zelanda a istočno od Australije. Ukupno Fidži ima oko 893 hiljade stanovnika, a zauzima površinu od: 18.270 km². Glavni grad Fidžija je Suva. Cijela okolina Fidžija se sastoji ukupno od 330 ostrva, dok su samo 160 naseljeni.
Stanovnici Fidžija se većinom bave poljoprivredom i uzgajaju: kokosov orah, duvan, kafu, šećernu trsku, ananas i kakao. Fidži takođe poseduje rudu Zlata, 2000. godine se čak izvozilo preko 3000 kilograma godišnje... Fidži je udaljen od velikih gradova, fabrika i industrijskih centara, more je čisto i bogato ribom.
Takođe se i Turizam na Fidžiju sve više i više razvija. Ova ostrva godišnje poseti od 200 do 400 hiljada turista, pa i više. Valuta koja se na ovom prostoru koristi su Fidži dolari (FJD), a nezaposlenost je veoma mala i to oko 5% od ukupnog stanovništva...
MARŠALSKA OSTRVA
Republika Maršalska Ostrva je arhipelaška država u Tihom okeanu,severno od Naurua i Kiribatija,istočno od Saveznih Države Mikronezije i južno od američkog ostrva Wake.
Maršalska Ostrva sastoje se od 5 ostrva, 31 raspršenog koralnog atola (uključujući i najveći atol na svetu) i više od 1000 ostrvcadi i grebena raspoređenih u 2 lanca u zapadnom delu Tihog okeana.
Vegetacija je na ostrvima retka, uspevaju samo kokosove palme.
Sa SAD-om je 1983. godine potpisan Sporazum o dobrovoljnom pridruživanju, prema kojemu su SAD nadležne za spoljnu politiku i odbranu ostrva i imaju pravo na vojne baze.
Maršalska Ostrva imaju slabu ekonomiju i u velikoj meri zavise od američke novčane pomoći. Poljoprivreda je skromna, većinom za domaće potrebe.
Veliki deo stanovništva napustio je tradicionalan način života. Većina živi na atolu Majuru, dok su ostali atoli retko naseljeni.
MALDIVI
Maldivi, Maledivi ili službeno Republika Maldivi su ostrvska država u Indijskom okeanu, jugozapadno od Indijskog poluostrva. Sastoje se od oko 1200 ostrva grupisanih u 26 atola, među kojima je oko 200 naseljenih, a sledećih 80 se koristi samo za turizam.
Službena religija je Islam a jezik većine stanovništva je Divehi,indoevropski jezik srodan singaleškom, glavnom jeziku Šri Lanke
Maldivi su bili engleska kolonija. Nezavisnost su stekli 26.07.1965, a postala su republika 11.11.1968.godine.Nalazi se u severnom delu Indijskog okeana jugozapadno od Šri Lanke.
Površina 300.000km2, oko 380.000 hiljada stanovnika. Sastoji se od 2 000 ostrva (230 naseljeno), najviši vrh 2,5 metara. Klima tropska-monsunska.
Slabo razvijena zemlja. Najviše se bazira na ribolovu, osim toga gaji se: kokos, drvo, kukuruz, maniok, agrumi, šećerna trska.
Нема коментара:
Постави коментар